Azure Sistem Yönetimi - AZ104

• Konbuyu başlatan PwnLab.Me
  • Başlangıç tarihi
P

PwnLab.Me

Admin

Damlasu Uğur tarafından 21 Şubat 2021 tarihinde yazılmıştır.​

IT hizmetlerinin cloud server'lar üzerinden internet aracılığı ile yönetilmesi "bulut bilişim" olarak adlandırılır. Cloud teknolojileri kullanıcılarına ölçeklenebilirlik, güvenlik, erişilebilirlik gibi pek çok avantaj sağlar.

Yakın zamanda gireceğim AZ104 ve ardından AZ500 sınavları kapsamında çalışmalarımda aldığım notları partlar halinde paylaşmayı hedeflemekteyim. Kısa bir girişle başlayalım o zaman.

Keyifli okumalar,

Günümüzde IT sektöründe birçok firmanın deneyimlemeye başladığı bulut teknolojileri yönetilebilirlik açısından da bir çok avantaj sağlamaktadır.

Yönetim üzerinde sorumluluk servislere aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

1705953716587

SaaS: Software as a service,

PaaS:platrform as a service,

IaaS:Infrastructure as a service,

On-prem:Tüm yönetimin müşteride olduğu servisler

Kısaca bu hizmetlere örnek vermek gerekirse, On-Prem yukarıdaki kısa açıklamadan da anlaşılabileceği gibi sizin ya da firmanın serverına yüklenmiş her şeyin tüm yönetim sorumluluklarının firmanızın sistem ekibi üzerinde olmasıdır.

PaaS, bir uygulama geliştirim aşamasında makine, işletim sistemi kurulumu, network gibi konuları dert etmeden direkt olarak geliştirilen uygulama run-timelarının platform üzerinden çalıştırılmasını sağlar.

SaaS: Uygulamanın yürümesindeki tüm belgeler ve bilgiler bulut üzerinde saklanır. Müşteri ihtiyacı olan bilgileri burada saklayarak sadece uygulama ara yüzüne erişir.

IaaS: Fiziksel makineler, diskler, networkler almak/oluşturmak yerine bu hizmetlerin hepsinin kiralanması veya satılması servisidir. Kendi yönetiminiz içinde istediğiniz işletim sistemi kurularak çalıştırılabilir.

1705953724371

Azure üzerinden farklı bölgelerdeki serverlardan hizmet almayı seçebiliyorsunuz. En hızlı hizmeti size en yakın bölgeden alabileceğiniz için önerilen bölge genelde en yakın bölge oluyor. Henüz Türkiye'de bir datacenter bulunmuyor.

1705953734565

Azure Üzerinde Nasıl Güvenlik Hizmetleri Var Peki?​

• Firewall, normal bir fw hizmetinin özelliklerini taşımaktadır.
  • Azure Distributed Denial of Service, Azure DDoS koruması hizmete zarar vermeden önce istenmeyen trafiği filtreler.
  • Network Security Groups(NSG), ağ güvenlik grupları oluşturarak gelen ve giden ağ trafiği için port, protokol, hedef ve kaynak ipleri gibi pek çok filtre kullanarak kurallar oluşturmanızı sağlar.
1705953740434

Azure hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, küçük bir alıştırma olarak bir sanal makine oluşturalım.

Öncelikle, öğrenci hesabı, şirket hesabı gibi deneme hesaplara açarak azureu tanımaya başlayabilirsiniz

Karşımıza çıkan ilk ekranda gördüğümüz gibi birçok servis oluşturabiliyoruz.

1705953750327

Ben ilk olarak bir kaynak grubu oluşturarak başladım.

1705953759614

1705953766249

Bu gruplara tagler ekleyerek daha sonrasında büyük sistemlerle çalıştığınızda ekibe yardımcı olması sağlanabilir.

1705953777616

1705953781334

Add diyerek ilerliyorum.

1705953809280

Görüldüğü gibi pek çok seçeneğimiz var.

1705953815415

Sizelar ve ücretlendirmelerini görebiliriz. Burada bir deneme makinesi oluşturacağım için 1cpu 1ram yeterli olacaktır.

Accounta password vererek ilerliyorum.

1705953821275

Sonraki sekmelerde gelen disk, networking gibi bölümleri bu aşama için default olarak bıraktım.

1705953834008

Bir ubuntumuz oldu. Public ip adresten makineye ulaşım sağlayabiliriz.

1705953839750

Mutlu son🙂

Deneme kredilerinizin tükenmemesi açısından açmış olduğunuz kaynak gruplarını ve makineleri denemelerinizden sonra kapatırsanız daha iyi olacaktır.

Görüşmek dileğiyle,

Geri