C/C++ Öğreniyorum (#1)

• Konbuyu başlatan PwnLab.Me
  • Başlangıç tarihi
P

PwnLab.Me

Admin
Süleyman KAYA tarafından yazılmıştır.

[TR] C/C++ Öğreniyorum (#1)​

Giriş​

Merhaba, ben Süleyman Kaya. 9. sınıf öğrencisi ve bilgisayar bilimleri araştırmacısıyım. Bilgisayar bilimleri için C/C++ öğrenirken edindiğim bilgileri paylaşmak üzere bu yayın serisini sizlerle paylaşıyorum. Kaynak olarak Fahrettin Erdinç’in “Mühendislik Öğrencileri İçin Temel Klavuz: C++/C” kitabını kullanacağım. Bu yazımda algoritma, komut, program ve programlama dili, makine dili ve kaynak kod, editör ve IDE, derleyici ve yorumlayıcı, amaç program, pseudo, akış diyagramı, kavramlarına değineceğim.

Algoritma, Komut, Program ve Programlama Dili​

Algoritma​

Bir sorunu çözmek için kullanılan yöntemdir. Önümüzde bir problem varsa problemi çözmek için farklı yöntemler -algoritmalar- kullanabiliriz. Örneğin sayıları büyükten küçüğe doğru sıralamak isteyen bir program yazmak istersek matematik bilgimize göre 17 farklı algoritma kullanabiliriz.

Komut​

Bilgisayara belli bir iş yaptırmaya yarayan emir sözcüğüdür. Bu emir sözcüğü break gibi basit bir komut yada for() döngüsü gibi daha kompleks bir yapıda olabilir. Sonuçta hepsi bilgisayara belli bir işi yaptırmaya yarayan emir sözcükleridir.

Program​

Belli bir kurala göre bir araya gelen komutlar topluluğudur. Oluşturduğumuz algoritmaya göre komutlar belirli bir mantıkla ve problemi çözebilecek şekilde bir araya getirilir ve program oluşur.

Programlama Dili​

Belirli kurallara göre program yazmamızı sağlayan özel ifadeler ve semboller topluluğudur. Her dilin kendine göre kuralları vardır, bu kurallara uyarak program yazılır ve belli işlerin yapılması sağlanır.

Makine Dili ve Kaynak Kod​

Makine Dili​

Sadece 1 ve 0’lardan oluşan komutlarla yazılan programlama dilleridir. Her işlemcinin kendine özel makine dili vardır ve sadece o işlemcide çalışır. Makine dili ile program yazman çok zor olduğundan ve çok zaman aldığından pek tercih edilmez.

Kaynak Kod​

Herhangi bir programlama dili kullanılarak yazılmış metinlere kaynak kod denir. Kaynak kodları not defteri veya Notepad++ gibi basit editörlerle hazırlayabileceğiniz gibi Visual Studio gibi daha gelişmiş editörle de hazırlayabiliriz. C dili ile yazılmış kaynak kodların dosya uzantısı .c’dir.

Editör ve IDE

Editör​

Kaynak kodları oluşturmak, kod yazmak için kullanılan yazılımlardır. Basit bir not defteri uygulaması da editör olabilir, kompleks bir IDE de.

IDE​

Integrated Development Environment, yani Tümleşik Geliştirme Oortamı kelimelerinin kısaltılmışıdır. IDE’ler yazılım geliştirmek için kullanılan nispeten daha gelişmiş yazılımlardır. Visual Studio, Dev C++ veya NetBeans gibi yazılımlar IDE’ye örnek verilebilir.

Derleyici ve Yorumlayıcı​

Derleyici (Assembler)​

Belli bir programlama diliyle yazılan kaynak kodların işlemcinin anladığı makine diline çevrilmesini sağlayan yazılımdır.

Yorumlayıcı​

Kodları satır satır makine diline çeviren ve öyle çalıştıran yazılımlardır. Bu kodlar her çalıştırıldığında tekrar derlenir. Bu nedenle çalışması derlemeye göre daha yavaştır.

Amaç Program​

Derleme işlemi sonunda ortaya çıkan ve bilgisayar tarafından çalıştırılabilen programlara amaç program denir.

Pseudo Kod ve Akış Diyagramı​

Psuedo Kod​

Problem çözme aşamalarını kendi cümlelerimizle kağıda döktüğümüz kodlardır.

Akış Diyagramı​

Akış diyagramı, özel bazı şekillerle algoritmanın ifade edilmesini sağlar.

Kapanış​

Bir sonraki yayınımda bilgisayar mimarisine; algoritma, değişken, veri tipi gibi kavramlara değinmeyi planlıyorum. İyi günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri