C/C++ Öğreniyorum (#6)

• Konbuyu başlatan PwnLab.Me
  • Başlangıç tarihi
P

PwnLab.Me

Admin
Süleyman KAYA tarafından yazılmıştır.

[TR] C/C++ Öğreniyorum (#6)​

Giriş​

Merhaba, ben Süleyman Kaya. Bilgisayar bilimleri araştırmacısıyım. Bilgisayar bilimleri için C/C++ öğrenirken edindiğim bilgileri paylaşmak üzere bu yayın serisini sizlerle paylaşıyorum. Kaynak olarak Fahrettin Erdinç’in “Mühendislik Öğrencileri İçin Temel Klavuz: C++/C” kitabını kullanacağım. Bu yazımda C dilinde karar yapısından bahsedeceğim.

Karar Yapısı Nedir?​

Normalde programdaki komutlar yukarıdan aşağıya doğru sıra ile çalışır. Karar yapıları ise bir sorgu sonucu dallanmaya sebep olur ve programın yapısını değiştirir. Böylece değişkenlerin durumuna göre farklı kodların çalışması sağlanabilir.

If Sorgusu​

En çok kullanılan sorgu/dallanam komutlarından biridir. Eğer sorgudaki şart sağlanırsa dallanma olur ve belli bazı komutlar / komut grupları çalıştırılabilir.

if(ortalama>50){printf(“gectin\n”);}

If-Else Sorgusu​

If-else sorgusunda eğer şart sağlanıyorsa belli bir komut/komut grubunun çalıştırılması sağlanır, eğer sağlanmıyorsa başka bir komut/komut grubu çalıştırılabilir.

if(isim==”suleyman”){printf(“isim dogru”);}

else{printf(“isim yanlis”);}

If-Else If-Else Sorgusu​

Eğer birden fazla şart kontrol edilip uygun şarta göre komut çalıştırılacaksa if — else if — else kullanılır.

if(isim==”suleyman” && soyisim==”kaya”){printf(“hepsi dogru”);}

else if(isim == “suleyman” && soyisim =^ “kaya” || isim =^ “suleyman” && soyisim == “kaya”){printf(“isim veya soyisim hatali.\n”);}

else{printf(“isim ve soyisimin ikisi de yanlis.\n”);}

Switch Sorgusu​

• If — Else If — Else komutuyla benzer mantıkta çalışır
  • Bir değişkenin farklı değerleri için farklı işlemlerin yapılmasını sağlar
  • Eğer şartlardan biri gerçekleşmezse en sonda belirtilen işlemin yapılmasını sağlar.
switch(degisken){

case deger1: islem1; break;

case deger2: islem2; break;

case deger3: islem3; break;

default: islem4;

}

goto ve Etiket Kullanımı​

• goto komutunun çalışabilmesi için öncelikle bir etiket oluşturulmalıdır.
  • Etiket, belli bir satıra verilen isimdir.
  • Belli bir şart sağlandığında goto ile program etiketin olduğu satıra gönderilir.
int x, kare;

veri_gir:

printf(“sayi giriniz: ”);

scanf(“%d”, &x);

if(x<0) goto veri_gir;

Kapanış​

Bir sonraki yayınımda C dilinde döngülere değinmeyi planlıyorum. İyi günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri