C/C++ Öğreniyorum (#5)

• Konbuyu başlatan PwnLab.Me
  • Başlangıç tarihi
P

PwnLab.Me

Admin
Süleyman KAYA tarafından yazılmıştır.

[TR] C/C++ Öğreniyorum (#5)​

Giriş​

Merhaba, ben Süleyman Kaya. Bilgisayar bilimleri araştırmacısıyım. Bilgisayar bilimleri için C/C++ öğrenirken edindiğim bilgileri paylaşmak üzere bu yayın serisini sizlerle paylaşıyorum. Kaynak olarak Fahrettin Erdinç’in “Mühendislik Öğrencileri İçin Temel Klavuz: C++/C” kitabını kullanacağım. Bu yazımda operatörlere değineceğim.

Operatör Nedir?​

Matematiksel, mantıksal vb. işleri yapmaya yarayan sembollere operatör denir. Toplama, çıkarma gibi çok kullanılan operatörlerin yanı sıra çarpma, bölme, mod alma, ve, veya gibi operatörler de bulunmaktadır.

Aritmetik Operatörler​

Aritmetiksel operatörler toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi aritmetiksel işlemleri yapmaya yarayan sembollerdir.

+ : Toplama

- : Çıkarma

* : Çarpma

/ : Bölme

% : Mod (Kalan)

Artırma & Azaltma Operatörleri​

C tabanlı dillerde arttırma ve azaltma operatörleri oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu operatörler değişkenin soluna veya sağına konulabilir.

++x : Önce x’i 1 arttır, sonra x değişkenini yeni değeri ile kullan.

x++ : Önce x’in değereni kullan, işlem tamamlandıktan sonra x değerini 1 arttır.

— x : Önce x’i 1 azalt, sonra x değişkenini yeni değeri ile kullan.

x — : Önce x’in değerini kullan, işlem tamamlandıktan sonra x değerini 1 azalt.

Eşitlik & İlişki Operatörleri​

İki değerin birbiriyle eşit olup olmadığını veya büyük olup olmadığını sorgulama için kullanılan operatörlerdir.

== : Eşit

!= : Eşit değil

> : Büyük

< : Küçük

≥ : Büyük eşit

≤ : Küçük eşit

Mantıksal Operatörler​

İki veya daha fazla şartın mantıksal olarak sınanmasında kullanılan operatörlerdir.

if(x < 15&& y>x){ printf(“Sart saglaniyor.\n”); }

&& : Ve / AND

|| : Veya / OR

^ : XOR

~ : Değil / NOT

Atama Operatörleri​

Atama işlemi ve atama işlemini kolaylaştırmak için kullanılan operatörlerdir. Örneğin x = x+1 yerine x+=1 gibi bir operatör kullanılabilir.

= : Atama

x+=y : x = x+y

x-=y : x=x-y

x*=y : x=x*y

x/=y : x=x/y

x%=y : x=x%y

Operatörlerde Öncelik​

Eğer aynı ifade içinde birden fazla operatör kullanılırsa operatörlerin öncelik sırasına dikkat etmek gereikyor. Önceliği olan operatörün işlemini daha önce yapmalıyız.

Kapanış​

Bir sonraki yayınımda C dilinde karar yapısına değinmeyi planlıyorum. İyi günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri