Python ile MongoDB

• Konbuyu başlatan Hüseyin
  • Başlangıç tarihi
Hüseyin

Hüseyin

Üye
Top Poster Of Month
Python bir Backend teknolojisidir ve farklı veri tabanı uygulamaları ile bağlanabilir. Hem SQL hem de noSQL veritabanlarına bağlanabilir. Bu bölümde Python'u noSQL veritabanı olan MongoDB veritabanına bağlayacağız.

Bağımlılıkları yükleyin

python -m pip install "pymongo[srv]"
pip install pydantic-settings

Veritabanı oluşturma

MongoDB'nin güzel yanı, buluttaki veritabanlarını desteklemesidir. Yerel örneğimizi ya da herhangi bir sunucu üzerinde bir örnek oluşturabiliriz. Örneğin, ben Postgres için Supabase'in hayranıyım çünkü bulut ölçeklendirmeyi ve otomatik yedeklemeyi destekliyor, bu yüzden benim için bulutta başlamak daha iyi.

Mongo Atlas'a gidin, bir proje oluşturun ve ardından bu bölümü bulmalısınız.

MongoDB

Bir sonraki adım olarak ücretsiz katmanı seçin. Paylaşılır, bu da onu geliştirme amaçları için uygun hale getirir. Gerçek dünya projeleri için diğer seçenekleri değerlendirmelisiniz.

MongoDB2

Bir sonraki adımda, aşağıdaki gibi şifrenizle bir kullanıcı oluşturabilirsiniz:

MongoDB3

En altta, IP adresinizin listede olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa, Add my Current IP Address'ye tıklayın.

MongoDB4

Not

Bağlantı URL'nizi almak için Connect düğmesine tıklamanız ve ardından Sürücüler bölümüne gitmeniz gerekir.

MongoDB5

Bundan sonra, bağlantı dizenizi bulacaksınız.

MongoDB6

Python'dan bağlanın

Şimdi işimiz bitti ve Python'dan bağlanabiliyoruz. <password> yerine şifrenizi eklemeyi unutmayın. Eğer admin'den farklı bir isim seçtiyseniz bunu da değiştirmeniz gerekiyor.

from pymongo import MongoClient

connection_string = "mongodb+srv://admin:<password>@cluster0.lp5vdxl.mongodb.net/?retryWrites=true&w=majority&appName=Cluster0"

client = MongoClient(connection_string)

db_list = client.list_database_names()
test_db = client.test
collections = test_db.list_collection_names()
print(collections) # []

Sorun Giderme

Her şey doğru çalışıyorsa, herhangi bir hatayla karşılaşmamanız gerekir. Kullanıcı adınız veya şifrenizle ilgili sorun yaşamanız durumunda, güvenlik bölümünden veritabanına erişebilirsiniz. Burada bir kullanıcı ekleyebilir veya şifrenizi değiştirebilirsiniz.

MongoDB7

Geri